01_03 Dedikodu

Bu dersler aracılığıyla toplumumuzda en çok karşılaştığımız dedikodu günahıyla yüzleşeceğiz. Dedikoduyu sevmem diyoruz ama yine de yapıyoruz. Bu kötü olduğunu bildiğimiz alışkanlığı neden yapıyoruz, zararları nelerdir sorularına cevap arayıp, sır saklamak üzerine derin düşüneceğiz. En sonunda da dedikodu yapma konusunda kendimizi nasıl değiştirebileceğimiz konusunda çareler arayıp uygulamaya koymak üzere gayret edeceğiz.

ÇALIŞMALAR

01_03_01 Dedikodu Yapmam

İnsanların gözüne mi yoksa Tanrı’nın gözüne mi girmek istiyoruz? Bu soruya nasıl bir cevap verdiğimiz eski yaradılışımızla bağlantılı olduğunu görerek bu alışkanlığın ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekeceğiz.

01_03_02 Dedikodunun Zararları

Dedikodu yaparken aslında bir başkasına ne kadar zarar verdiğimizin farkına varmaya çalışacağız. Bu zararların neler olduğuna bakıp dedikodunun sadece aramızda yaptığımız sıradan bir sohbet olmadığını göreceğiz.

01_03_03 Sırdaş Olmak

Sırdaş olabilmek, sır saklamak çok büyük bir değer. Bu konuda ne kadar iyiyiz? Arkadaşlarımızın sırlarını anlattığı bir kişi olarak bir başkasının dua konusunu, özel hayatını neden paylaşıyoruz?

01_03_04 Değişiyorum

Dedikodu yapmamayı nasıl başarabiliriz? Kutsal Kitap’ın bize bildirdiği gerçekler ışığında nasıl değişebileceğimiz bakıp dedikodu yapılan ortamlarda ne yapabileceğimizi hep beraber tartışacağız.